THE OFFICIAL SITE OF THE FRENCH RIVER RAPIDS JUNIOR A HOCKEY CLUB
Blind River Beavers Cochrane Crunch Elliot Lake Wildcats Espanola Express French River Rapids Hearst Lumberjacks Kirkland Lake Gold Miners Powassan Voodoos Rayside Balfour Canadiens Soo Eagles Soo Thunderbirds Timmins Rock | Hockey Canada Canadian Junior Hockey League Northern Ontario Hockey Association

Team NOJHL ready for Eastern Canada All-Star Challenge

NORTHERN ONTARIO JUNIOR HOCKEY LEAGUE

NOJHL NETWORK MEDIA UPDATE

Release Date: Sunday, Nov. 13, 2016

Team NOJHL ready for Eastern Canada All-Star Challenge

CORNWALL, Ont. – Team Northern Ontario Junior Hockey League is in to Cornwall, Ont. tonight in preparation for the 10-team Eastern Canada All-Star Challenge, which runs Monday through Wednesday at the Benson Centre.

Following a mid-afternoon practice Sunday in Powassan, the club boarded their charter bus and made their way to Cornwall to rest up for their opening game Monday morning at 10 a.m. vs. Maritime Hockey League North.

Game 2 of the day will see the NOJHL side facing off against the Central Canada Hockey League’s Robinson Division Selects at 1:20 p.m.

Two more tilts will be on the club’s slate Tuesday beginning with a 1:20 p.m. match-up with the Ontario Junior Hockey League’s Coffey all-stars.

They will then wrap-up round robin play at 8 p.m. Tuesday as they take on OJHL Hawerchuk.

Of the 10 teams taking part competing for the title, all are from the five eastern-based leagues from the Canadian Junior Hockey League.

Joining Team NOJHL will be four squads from the OJHL, two apiece from the CCHL and MHL along with one team from the Quebec Junior Hockey League.

The top four clubs from each of the two divisions at the ECASC will advance to quarter-final play Wednesday morning.

From there the remaining four squads will tangle in semifinal action that afternoon and early evening with the two remaining sides vying for the title Wednesday night at 7 p.m.

The format at the event will feature each game consisting of two 20-minute periods.

Should round robin games be tied after regulation, a shootout will be used to determine a winner.

Playoff round contests will use a five-minute overtime if needed, followed by a shootout if required.

Winning teams in regulation will earn three points for regulation victories and pick-up two points if victorious in a shootout.

Losing clubs get no points for regulation losses and one for shootout setbacks.

Every Eastern Canada All-Star Challenge game will be streamed online via HockeyTV.com.

The NOJHL’s best-ever finish in the five-year history of the ECASC was advancing to the semifinals back in 2014.

TEAM NOJHL

NO. FIRST LAST POS. TEAM
1 Jacob Burhans G Cochrane Crunch
2 Jake Behse D Soo Thunderbirds
3 Damian Figueira D Elliot Lake Wildcats
4 Dayton Murray D Powassan Voodoos
5 Eric Nagy D Powassan Voodoos
6 Cole Peck D Blind River Beavers
7 Wyatt Villalta D Soo Thunderbirds
8 Andy Baker F Powassan Voodoos
9 Parker Bowman F Powassan Voodoos
10 Matthew Caruso F Soo Thunderbirds
11 Braeden Cross F Cochrane Crunch
12 Max Khull F Blind River Beavers
13 Gary Mantz F Powassan Voodoos
14 Chris Murphy F Soo Eagles
15 David Osborne F Iroquois Falls Eskis
16 Zach Senecal F Soo Thunderbirds
17 Greg Smith F Soo Thunderbirds
18 Mark Tassone F Soo Thunderbirds
19 Brandon McReynolds F Cochrane Crunch
30 Nate McDonald G Powassan Voodoos

TEAM NOJHL STAFF

TITLE STAFF TEAM/AFFILIATION
Commissioner Robert Mazzuca NOJHL
Executive Director Ted Magee NOJHL
Director of Operations Jim Bruce Powassan Voodoos
Head Coach Scott Wray Powassan Voodoos
Assistant Coach Moe Mantha French River Rapids
Assistant Coach Kyle Brick Blind River Beavers
Athletic Trainer J.J. Johnson Powassan Voodoos
Equipment Manager Brian Workman Rayside-Balfour Canadians
Trainer/Equipment Manager Lisa Parise Rayside-Balfour Canadians

EASTERN CANADA ALL-STAR CHALLENGE SCHEDULE

Monday, Nov. 14

VISITOR HOME TIME
MHL North NOJHL 10 a.m.
MHL South QJHL 10 a.m.
OJHL Hawerchuk OJHL Coffey 11:40 a.m.
OJHL Oates OJHL Nieuwendyk 11:40 a.m.
NOJHL CCHL Robinson 1:20 p.m.
QJHL CCHL Yzerman 3 p.m.
OJHL Hawerchuk MHL North 4:40 p.m.
OJHL Oates MHL South 6:20 p.m.
CCHL Robinson OJHL Coffey 8 p.m.
CCHL Yzerman OJHL Nieuwendyk 9:40 p.m.
Tuesday, Nov. 15

VISITOR HOME TIME
OJHL Coffey MHL North 10 a.m.
OJHL Nieuwendyk MHL South 10 a.m.
CCHL Robinson OJHL Hawerchuk 11:40 a.m.
CCHL Yzerman OJHL Oates 11:40 a.m.
OJHL Coffey NOJHL 1:20 p.m.
OJHL Nieuwendyk QJHL 3 p.m.
OJHL Hawerchuk MHL North 4:40 p.m.
MHL South CCHL Yzerman 6:20 p.m.
NOJHL OJHL Hawerchuk 8 p.m.
QJHL OJHL Oates 9:40 p.m.
Wednesday, Nov. 16

Quarter-finals

VISITOR HOME TIME
3rd A 2nd B 10 a.m.
4th B 1st A 11:40 a.m.
3rd B 2nd A 1:20 p.m.
4th A 1st B 3 p.m.
Semifinals

VISITOR HOME TIME
QF 1 Winner QF 2 Winner 4:40 p.m.
QF 3 Winner QF 4 Winner 5:20 p.m.
Final

VISITOR HOME TIME
SF 1 Winner SF 2 Winner 7 p.m.